Dobrze poinformowany żeglarz

Dziś wyszukiwarka Google zmieniła logo. Litera G stylizowana jest na żagielek, L na maszt, a pod całym logotypem zobaczymy kształt kadłuba. Google deklaruje, że zmiana ta jest efektem badań, w których stwierdzono, że żeglarstwo to najfajniejszy sport świata.

To smutne, ale niestety takiego Doodla nigdy nie było, podobnie jak badań. Nie zmienia to faktu, że żeglarstwo to najfajniejszy sport świata. Nie zmienia to również faktu, że Google jest najczęściej wykorzystywanym przez żeglarzy miejscem, z którego rozpoczynają poszukiwanie informacji. Google jest jednak tylko menu, zwraca linki do stron o danej tematyce. Problem w tym, że sami musimy ocenić, które strony są wiarygodne, a które nie. Gdzie zatem każdy żeglarz zajrzeć powinien?

Wiatr i pogoda
To zagadnienia, które są dla żeglarzy podstawowe. Zarówno tych szuwarowych, jak i tych pływowych. Na naszym, polskim podwórku bardzo dobrze spisuje się numeryczna prognoza pogody publikowana przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania UW (www.icm.edu.pl), dobry jest też czeski WindGuru. W obu tych miejscach można sprawdzić z dużą dokładnością kierunek i siłę wiatru w rozbiciu na godziny.
Pozostałe parametry pogody znakomicie widoczne są na ICM-ie. Dość dobrze, na przykład w warunkach mazurskich sprawdzają się informacje dotyczące opadów.
Dla żeglarzy morskich kluczowe są ostrzeżenia emitowane w Polskim Radiu, o stanie morza i zatoki. Warto też wiedzieć, że każdy bosmanat, zarówno morski jak i śródlądowy zobowiązany jest wywieszać aktualną prognozę pogody.

Aktualności
Nowinki ze świata wiatru i wody są rozsiane po wielu miejscach. Dobrym miejscem mogą być po prostu serwisy informacyjne jak Dziennik Gazeta Prawna lub internetowy Forsal. Dużo informacji znajdziemy też w czasopismach żeglarskich, z których niektóre są nawet darmowe (Wiatr).

Locja
Żeglarze mazurscy nie mają z tym problemu. Locja nie jest jakimś poważnym wyzwaniem na tym akwenie. Jest raptem parę miejsc, na które trzeba zwrócić uwagę. Zebrane są na przykład w darmowym e-booku „Bądź bezpieczny na Mazurach
Wodniacy przemierzający wody Greckie czy Chorwackie do dyspozycji mają dobrze opracowane przewodniki, jak „777 zatok – Chorawcja”, no i wszędzie w zasadzie trzeba korzystać z map podejściowych, sprzedawanych w arkuszach. Szczególnie na Bałtyku. Żeglarze przemierzający wody naszego, zimnego morza, powinni też sięgnąć po „Wiadomości Żeglarskie”, tygodnik wydawany przez Marynarkę Wojenną. Publikowane są tam wbrew pozorom cenne informacje. Na przykład o zamknięciu części naszego morza na cele ćwiczeń. Jeśli więc tylko załoga żaglówki nie ma zamiaru podzielić losu okrętów zatopionych podczas II wojny światowej, powinna sięgnąć po periodyk Marynarki Wojennej.

Przepisy
Tu nie zostaje nam w zasadzie nic innego jak podręczniki żeglarskie. Warto zwrócić uwagę na datę wydania. Większość przepisów dotyczących np prawa drogi zmienia się rzadko. Częściej zmieniają się przepisy dotyczące uprawnień. O tym zwykle informują popularne serwisy i blogi firmowe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *