Na co zwrócić uwagę

Myślisz o czarterze jachtu Twister 800 lub Twister 800n? Chcesz się upewnić czy to na pewno ten typ jachtu, na którym chcesz pływać? Nadciąga pomoc ! 🙂 Poniżej w formie pytań i odpowiedzi znajdziesz zestawione najczęstsze wątpliwości i niejasności trapiące żeglarzy, którzy rozważają czarter jachtu Twister 800.

Jeśli masz jakieś pytanie lub wątpliwość, której nie udało Ci się wyjaśnić na tej stronie, napisz do nas – opowiemy.

Czym różni się Twister 800 od Twistera 800n?

Jeśli chodzi o konstrukcję jachtu Twister 800 i 800n dużo się między sobą nie różnią. De facto jest to ten sam jacht. Przyczyną różnicy w nazwie jest historia budowy jachtu.
Jacht został zaprojektowany przez Roberta Rogińskiego i na początku produkowany był w wielu mniejszych stoczniach pod nazwą Twister 800. Stąd też Twistery 800 mają bardzo zróżnicowane wyposażenie oraz tzw „patenty”. Po prostu najczęściej były to jachty produkowane na indywidualne zamówienie czy to prywatnego armatora, czy firmy czarterowej.

Parę lat temu projekt został zakupiony na wyłączność przez stocznię Raptor z Białegostoku. Stocznia, by wyróżnić produkowane przez siebie jednostki dodała do nazwy Twister 800 literkę N (jak nowy) i w ten sposób urodził się Twister 800n.

Warto zauważyć, że do roku 2010 stocznia w zasadzie nie sprzedawała skorup, sprzedając tylko i wyłącznie gotowe, produkowane u siebie jednostki. W roku 2011  (niestety) to się zmieniło i na stronie Raptora można zobaczyć już ofertę półproduktu.

Generalny wniosek jaki można wyciągnąć to, że decydując się na czarter, raczej lepiej zainteresować się jachtem Twister 800n. Powód jest prosty: mamy wtedy gwarancję standardowego wykonania, dość wysokiej jakości. Czarterując osiemsentkę możemy trafić na całkiem ładny i porządny jacht, ale możemy trafić też na tzw garażówę robioną gdzieś w przysłowiowym garażu przez wujka Zenona ze szwagrem Mieczysławem, którzy nie koniecznie znali arkana sztuki żeglarskiej, tylko widzieli jak to kiedyś robił szwagier 🙂

Raptor 26, czym różni się od Twistera 800n

Niczym!

Stocznia Raptor zakupiła prawa do produkcji jachtu Twister 800 i sprzedaje ten jacht pod dwoma nazwami handlowymi: Twister 800n i Raptor 26. Co ciekawe w Polsce Twister wyrobił sobie taką markę, że stocznia nie chciała już tego zmieniać. Jacht sprzedawany jest więc pod nazwą Raptor 26 głównie zagranicą. Zobacz na przykład to: www.raptor26.com. Jest to włoska strona poświęcona temu jachtowi. Może trochę ładniejsza graficznie, ale za to uboższa w informacje 🙂

W ile osób można pływać na jachcie Twister 800n?

Większość ludzi czarterując jacht na Mazurach wybiera się w pięć, sześć osób. I Twister 800 dokładnie spełnia takie oczekiwania. Sześć dorosłych osób czuje się zarówno w kabinie, jak i w kokpicie Twistera bardzo komfortowo. Oczywiście prawdziwi hardcorowcy – czytaj studenci mogą się oczywiście pokusić o załogę ośmioosobową. Ale tu trzeba uczciwie przyznać, że wymaga to pewnego samozaparcia.

Gdzie wyczarterować Twistera 800?

Jest to na tyle popularny jacht, że jego czarter jest możliwy w większości dużych portów na Mazurach – na pewno dostaniecie go w Węgorzewie, Mikołajkach, Giżycku czy w Rucianem-Nida. Warto wspomnieć, że jadąc z Krakowa, Śląska czy Warszawy to ten ostatni port jest najbliżej (Węgorzewo jest prawie 100 km dalej na północ krętymi mazurskimi drogami).  Polecamy jacht Twister 800 w Rucianem.

Co powinno być na wyposażeniu jachtu?

Odpowiedź jest prosta: wszystko, czego potrzeba. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na skrzynkę bosmańską: kombinerki, śrubokręty no i oczywiście zapasowe szekle, przetyczki czy zawleczki. Żeglując na Mazurach to się naprawdę przydaje.
Cytując klasyka, oczywistą oczywistością jest także wyposażenie kambuza: zestaw naczyń, kubków, garnki i patelnie czy miska na sałatkę to podstawa każdego posiłku przygotowanego podczas noclegu na dziko, czyli tak naprawdę najfajniejszej rzeczy podczas rejsu na Mazurach.
Warto też zwrócić uwagę na tent – w czasie deszczu (a trzydniowe załamania pogody się na Mazurach zdarzają) jest to rzecz naprawdę przydatna. Przydać się też może moskitiera, gdyż jak wiadomo już z szanty Na Mazury, w krainie tysiąca jezior komary w dupę tną!
Chemiczne WC czy ogrzewanie to już raczej pomysły z kategorii gadżetciarstwa, ale czasem się bardzo przydają,

Twister 800n – dla kogo?

Coś co jest dla wszystkich, jest generalnie dla nikogo. Jacht Twister 800 tego błędu nie popełnił i używając marketingowej nowomowy można powiedzieć, że jest dobrze stargetowany :), czyli przeznaczony dla ludzi lubiących żeglowanie ostre i szybkie. Twister 800 to nie jest łajba, w której włączasz ster strumieniowy i lansujesz się na kei w lansiarskiej stolicy Mazur – Mikołajkach.
Pływanie z dziećmi jest oczywiście możliwe, ale to opcja raczej dla doświadczonych żeglarzy, dla tych którzy dmuchają na zimno i refują się szybciej niż później. Twister chodzi jak żyleta, jest narowisty i szybko łapie przechył, tak więc najmłodsi żeglarze mogą być nieco zaskoczeni, a to wiąże się z nieprzyjemnym efektem dźwiękowym, popularnie zwanym płaczem.

Czy Twister 800 N jest bezpieczny?

Zdecydowanie tak. Ale warto pamiętać, że już ponad sto lat temu Titanic udowodnił, że nie ma łódek niezatapialnych. Twister 800 N dobrze wybalastowany łapie szybko przechył, ale potem on się raczej nie zwiększa. Oczywiście, dobry żeglarz wie, że luzowanie żagli, czy nawet refowanie nie jest powodem do wstydu, a raczej pewną oznaką dojrzałości życiowej. 30 metrów kwadratowych żagla to dobry „silnik” Twistera, który wymaga doświadczonego kierowcy, tj. sternika.

Czy Twister 800 jest dobry do stawania na dziko?

Bardzo. Po schowaniu miecza w jachcie Twister zanurzenie wynosi ok 30 cm. Czyli tak naprawdę Mazury nie mają brzegu, do którego nie można by dopłynąć i wygodnie stanąć przy brzegu otwartą rufą – to dodatkowo podnosi komfort żeglugi na łódce Twister 800.